Kudzu w walce z alkoholizmem

Z punktu widzenia statystycznego Polaka, pojęcie „kudzu” jest raczej mało znane. Cóż, nic w tym dziwnego, że jest to nazwa rośliny znanej przede wszystkim na Dalekim Wschodzie. Dlaczego akurat warto o niej napisać? Ponieważ kudzu korzeń – od lat zresztą stosowany w lecznictwie naturalnym – posiada również właściwości antyalkoholowe. Chodzi oczywiście o zmniejszenie pociągu do tej skądinąd szkodliwej substancji, który jest powszechnie rozumiany jako alkoholizm.

Dlaczego akurat kudzu?

Ołownik łatkowaty (czyli kudzu) to roślina, która wcześniej znana była jako preparat skutecznie wykorzystywany w walce z cukrzycą, grypą, gorączką, a nawet nudnościami. Dopiero niedawno odkryto, że może ona skutecznie zmniejszać w organizmie zapotrzebowanie na alkohol. Naturalnie mowa tu o skutkach alkoholizmu, z którymi kudzu w proszku (i nie tylko) skutecznie walczy. Zależność tą odkryto zresztą w trakcie badań na zwierzętach, które – od strony genetycznej – są bardzo bliskie człowiekowi. Mowa tu oczywiście o… szczurach.

Jak kudzu proszek walczył z alkoholizmem?

Przebieg wspomnianego badania był dosyć prosty. Rozpoczęto go od podania szczurom relatywnie dużej ilości alkoholu etylowego w stężeniu 10 procent. Następnie ich zapotrzebowanie na wspomnianą substancję wzrastało, podawano im kudzu korzeń (oczywiście w formie wyciągu) i w ilościach wynoszących mniej więcej 500 mg/kg masy ciała. Co ważne – podawano go aż przez 21 dni, co nie wywołało u gryzoni żadnych skutków ubocznych.

Efektem tychże badań było zmniejszenie ich zapotrzebowania na alkohol etylowy o aż 82 procent. Nic więc dziwnego, że następnie przeprowadzono go również na ludziach. Co prawda skutek podawania wyciągu z korzenia kudzu nie był w tym przypadku aż tak efektowny, ale spowodował zmniejszenie spożycia piwa o 40 procent. Dlaczego? U osób uzależnionych spożycie alkoholu wiąże się ze wzrostem poziomu dopaminy i serotoniny, a więc tzw. hormonów szczęścia. Roztwór kudzu w proszku również przynosi podobny efekt, zmniejszając tym samym efekt zapotrzebowania na alkohol.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy spożywa się wyciąg z korzenia kudzu, czy też kudzu proszek – efekty jego stosowania i tak będą w przypadku wystąpienia alkoholizmu bardzo pożądane. Nawet niewielkie zmniejszenie jego podaży w organizmie, może bowiem… uratować życie.