Endometrioza to bardzo poważna choroba, która może dotknąć kobiety w różnym wieku. Dobrze jest zatem wiedzieć, jak ona się objawia, dzięki czemu będzie można udać się wcześniej do lekarza i zacząć odpowiednie leczenie. Dlatego też endometrioza badania Katowice są robione w specjalistycznej klinice, by każda pacjentka była pod jak najlepszą opieką.
Czym jest endometrioza?
Endometrioza to przewlekła choroba, która charakteryzuje się tym, że są źle zlokalizowane komórki, które najczęściej są w endometrium. Co ważne, to u chorych mogą występować także objawy takie jak nadmierne krwawienia, bolesne guzki czy też blizny i zrosty. Choroba ta rozpoznawalna jest u ginekologa, który zobaczy jej charakterystyczne cechy w obrębie narządów rozrodczych oraz w otrzewnej lub jelicie grubym.
Jakie są przyczyny zachorowania na endometriozę?
Przyczyny są bardzo różne, gdyż w dużym stopniu działa tutaj genetyka, dlatego kobiety obciążone genetyczne szczególnie powinny zwracać uwagę na różne niewłaściwe objawy, które pojawiają się w organizmie. Do przyczyn mogą też zaliczać się inne choroby współistniejące lub nawet wpływ środowiska taki jak niezdrowa dieta czy spożywanie używek.
Czy są jakieś rodzaje endometriozy?
Choroba ta dzieli się na kilka etapów i w medycynie wyróżnia się aż cztery stopnie endometriozy, gdzie czwarty stopień jest najcięższy. Endometriozę klasyfikuje się także pod względem lokalizacji zmian i tutaj wyróżnia się trzy rodzaje takie jak: endometrioza otrzewnej, jajnikowa, głęboko naciekająca. Należy mieć na uwadze, że kobiety, które mają pierwszy stopień tej choroby, mogą również niestety przejść także na kolejne cięższe przypadki, gdy endometrioza się rozwija.
Jak można wykryć endometriozę?
Przede wszystkim należy pamiętać o regularnych badaniach. Dlatego Endometrioza badania katowice to świetne miejsce na to, by w klinice dokładnie pacjentka została zbadana ginekologicznie. Dobrze jest zrobić USG oraz lekarz może zlecić także rezonans magnetyczny.
Warto zatem mieć na uwadze, to gdy zaczynają się pojawiać objawy tej choroby, by pacjentka jak najszybciej zgłosiła się do lekarza. Najlepiej jest też mieć swojego stałego lekarza, który będzie mógł prowadzić pacjentkę przez cały czas trwania choroby.