Walczmy z HPV i chorobami szyjki macicy

Cytologia to naprawdę elementarna procedura, o której musi coś wiedzieć właściwie każda dorosła kobieta. Metoda ta pozwala dostrzec wczesne stadium raka w obrębie pochwowej części szyjki macicy. Nowotwór tego rodzaju na początkowym etapie rozwoju jest jeszcze niemal całkowicie uleczalny. Właśnie dlatego regularne wymazy są tak istotne.

Dla kogo cytologia?

Ogólnie rzecz biorąc poleca się, by wymaz wykonywała każda kobieta, która weszła w okres rozrodczy. Jeśli badanie nie wykazało niczego podejrzanego, to następną wizytę u specjalisty może mieć za jakieś 3 lata.

Z kolei panie, które uzyskały wyniki pozytywne – to jest wyniki dowodzące zmian w obrębie strefy płciowej – powinny czynić podobne badania tak często, jak to tylko możliwe. Wymaz cytologiczny jest też szalenie istotnym testem diagnostycznym dla tych pań, które z jakiegokolwiek powodu cierpią na obniżoną odporność (są po przeszczepie, chemioterapii albo są nosicielkami wirusa HIV).

Spokojnie, to proste!

Tego rodzaju badań ginekologicznych raczej nie robi się się w czasie ”tych dni”. Poza tym trzeba mieć na uwadze, by na kilka dni przed spotkaniem ze specjalistą nie stosować żadnych medykamentów, ani doustnych ani dopochwowych. W przeddzień testu nie należy też oddawać się uniesieniom seksualnym. Brak poszanowania dla tych kilku prostych reguł może spowodować, że zebranie fragmentu z szyjki macicy będzie utrudnione, zaś wyniki badań nie pokażą stanu faktycznego pacjentki.

Wchodzi wziernik…

Kobieta układa się na specjalnie wyprofilowanym fotelu ginekologicznym, a specjalista ginekolog kieruje w jej miejsca intymne wziernik ginekologiczny. Jes to specjalne narzędzie medyczne posiadające dźwignię, pozwalającą na rozwarcie wejścia pochwy. Doktor za pomocą szczoteczki na długim wyciągniku, zbiera wymaz z interesującej go strefy pochwy. Wymaz ten następnie zostaje utrwalony i przesłany dalej, w celu specjalistycznej analizy laboratoryjnej.

Wymaz cytologiczny nie jest badaniem bolesnym, a często także nie wywołuje dyskomfortu większego niż inne odwiedziny u lekarza. Współcześnie do badań wykorzystywane są Wzierniki ginekologiczne jednorazowe. Są one wykonane z przezroczystego plastiku, o gładkich krawędziach, dzięki którym nie ma szans na spowodowanie uszkodzeń wnętrza organów rozrodczych (pierwsze wzierniki ginekologiczne jednorazowe zrobione z plastiku miały właśnie tę wadę). Poza tym, sprawny ginekolog dostosowuje wzierniki dopochwowe do okoliczności i samej pacjentki. Stąd też wzierniki dopochwowe są produkowane w wielu wariantach i rozmiarach – inne dla kobiet po porodzie, a inne dla kobiet, które jeszcze nie podjęły współżycia.