Tego możesz nie wiedzieć o hibiskusie

Wiele roślin stosowanych w kuchni ma swoją drugą twarz. Zaskakuje bogactwem składników odżywczych i może wspierać nasz organizm na różnych frontach. Jednym z takich składników jest hibiskus, częsty składnik herbat.

To warto wiedzieć o hibiskusie!

Hibiskus, inaczej Malwa sudańska, to roślina uprawiana w Azji i północnej Afryce. Od wieków wykorzystywana była w kuchni do przygotowywania lokalnych napoi. Czerwone złoto faraonów to niezwykle słodki napar z płatków tej rośliny przygotowywany w Egipcie. W Turcji zaś przygotowuje się szerbet – orzeźwiający napój na bazie hibiskusa.

Hibiskus to krzew o pięknych kwiatach. Nie jest uprawiany tylko w celu pozyskiwania kwiatów na herbatę, często jest po prostu ozdobą ogrodów. Kwiaty hibiskusa mają kształt trąbki i są naprawdę duże. Wyrastają do wielkości od 4 do nawet 15 centymetrów.

Hibiskus właściwości

Napar z malwy sudańskiej znany jest nie tylko ze swojego niezwykłego smaku. Ma on też wiele cennych dla zdrowia właściwości. Działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, a do tego zawiera duże ilości witaminy C. To połączeniu sprawia, że hibiskus świetnie sprawdza się jako ziało spożywane w celu poprawy odporności, ale także wpierająco w leczeniu przeziębienia.

Malwa sudańska ma też w składzie mnóstwo kwasów organicznych, w tym kwas winowy i kwas szczawianowy. Jest też bogata w polifenole, flawonoidy i antocyjany. Ma działanie antyoksydacyjne, wzmacnia bariery ochronne organizmu i spowalnia procesy starzenia się. Z uwagi na wysoką zawartość błonnika hibiskus często jest też używany w preparatach wspomagających odchudzanie.

Zastosowanie i przeciwwskazania

Hibiskus ma szerokie zastosowanie. Ceniony jest nie tylko jako napój o prozdrowotnych właściwościach. Chętnie jest też stosowany w kosmetykach, jego skład ma właściwości pobudzające budowę kolagenu, skutecznie też dba o skórę naczynkową, zapobiegając tworzeniu się nieestetycznych pajączków.

Jak każde zioło hibiskus musi być jednak stosowany z rozwagą. Nie powinny go spożywać kobiety w ciąży, ale też mężczyźni planujący powiększyć rodzinę. Warto też wiedzieć, że hibiskus może wchodzić w reakcje z estrogenem i przez to wpływać niekorzystnie na ochronę antykoncepcyjną podczas stosowania pigułek.