Psycholog dziecięcy na Śląsku – jak wybrać psychologa?

Kiedy dziecko zachowuje się inaczej niż do tej pory, np. staje się bardzo ciche (a wcześniej było wulkanem energii), jest zestresowane bądź ma inne problemy, chcemy mu pomóc jak najszybciej oraz dowiedzieć się, co się dzieje. Pomóc w tym zadaniu może psycholog dziecięcy, który, za pomocą terapii, dotrze do dziecka. Psycholog dziecięcy na Śląsku – jak wybrać dobrego specjalistę?

Wykształcenie oraz doświadczenie

Wykształcenie oraz doświadczenie wiele powiedzą nam o karierze zawodowej danego specjalisty. Tytuł doktora czy profesora to nie konieczność, by móc pomóc innym, ale świadczą o pasji danej osoby i jej poziomie wiedzy. Ukończone studia to podstawa. Każdy może zrobić weekendowy kurs, to nie jest trudne – wystarczy zapłacić. Skończyć studia już nie jest tak łatwo.

Informacje o wykształceniu oraz miejscach, w których psycholog dziecięcy był zatrudniony w przeszłości, są zazwyczaj umieszczone na jego stronie internetowej bądź stronie internetowej gabinetu. Jeśli brakuje tych informacji, nie bójmy się pytać – to bardzo ważne kwestie, a my mamy prawo wiedzieć!

Opinie innych – psycholog dziecięcy na śląsku

Każdy jest inny, to oczywiste! Do jednej osoby dotrze psycholog, który kompletnie nie dotarł do innej. To nie zawsze da się przewidzieć, ale dobre opinie (np. na temat punktualności, terminowości, kultury osobistej) są mile widziane. Może nas to ustrzec przed kimś bardzo nieprofesjonalnym.

Czytając opinie warto zwrócić uwagę na to, czy dany psycholog dziecięcy pomógł dzieciom z podobnymi problemami. Psychologia to dziedzina niesamowicie szeroka i jeden specjalista może znać się np. na zaburzeniach odżywiania lepiej niż inny oraz mieć szerokie doświadczenie w terapii z zakresu tych zaburzeń.

Podejście psychologa

Z psychologiem dziecięcym należy najpierw porozmawiać, chociażby przez telefon. Da nam to obraz jego osoby. Dziecko musi mu zaufać, więc ważne są wszystkie detale. Należy spytać o to, jak będzie wyglądać terapia, co robi się na sesjach. Jeśli mamy wątpliwości, należy dopytać. Z psychologiem dziecięcym trzeba być w stałym kontakcie, aby dowiadywać się o postępach dziecka.

Po pierwszych sesjach można już o zdanie zapytać samego dziecka. Ważne jest, by czuło się dobrze i komfortowo. Nie każdy otwiera się na pierwszej sesji, to oczywiste, ale jeśli maluch nienawidzi swojego psychologa, należy dokonać zmiany. To nie zawsze znaczy, że psycholog jest kiepski! Mógł po prostu nie dotrzeć do dziecka tak, jak nie wszyscy ludzie docierają do nas i mogą być naszymi przyjaciółmi.