Schorzenia ginekologiczne występują bardzo często u kobiet w każdym wieku, zwłaszcza w wieku rozrodczym. Nie wszystkie są niebezpieczne, ale nieleczone i zignorowane mogą wiązać się z pewnym ryzykiem, dlatego tak ważna jest prawidłowa diagnostyka i wczesne wykrywanie wszelkich niepokojących zmian. Jednym z najskuteczniejszych badań, jeśli chodzi o macicę jest histeroskopia.
Czym jest histeroskopia?
Histeroskopia jest jednym z badań diagnostycznych jamy macicy, który pozwala w sposób niezwykle dokładny i precyzyjny potwierdzić lub wykluczyć stan zapalny błony śluzowej macicy, mięśniaki czy polipy. Co więcej, poprzez histeroskopię diagnostyczną można dokładnie zweryfikować rodzaj mięśniaka, co może mieć kluczowe znaczenie w przebiegu ciąży. Histeroskopia jest badaniem dużo bardziej dokładnym niż ultrasonografia, ponieważ nie bazuje na falach, a na rzeczywistym obrazie.
Jak przebiega badanie z użyciem histeroskopu?
Histeroskopia diagnostyczna jest badaniem inwazyjnym, który wymaga krótkiego znieczulenia ogólnego. Pacjentka w dniu zabiegu powinna być na czczo. Zabieg odbywa się przy użyciu przyrządu o nazwie histeroskop, który przypomina bardzo długą igłę. Na jego końcu znajduje się bardzo mała kamera, przy pomocy której lekarz na monitorze komputera ogląda jamę macicy w dobrej rozdzielczości. Przyrząd o nazwie histeroskop jest wprowadzany przez pochwę i szyjkę macicy aż do jej jamy. Nie powoduje on żadnego uszkodzenia błony śluzowej. Po zabiegu pojawia się lekkie krwawienie oraz umiarkowany ból brzucha. Kilka dni po zabiegu pacjentka powinna również powstrzymać się od współżycia i aktywności fizycznej, a zaraz po zabiegu otrzymuje dożylnie antybiotyk.
Co pozwala zdiagnozować histeroskopia?
Histeroskopia diagnostyczna pozwala zidentyfikować różne schorzenia dróg rodnych. Najczęściej na histeroskopię kierowane są pacjentki, które mają problem z zajściem w ciążę, a badania laboratoryjne oraz ultrasonograficzne wykluczają stany chorobowe. Najczęściej diagnozowane choroby jamy macicy w trakcie histeroskopii to: polipy, mięśniaki, zapalenie endometrium. W trakcie zbiegu histeroskopii diagnostycznej pobierane są wycinki tkanek do badania histopatologicznego, gdyż trzeba pamiętać, że nawet niewielkie zmiany mogą okazać się niebezpieczne i takie badania są obecnie w standardzie.