Endometrioza objawy

Endometrioza może dotyczyć nawet co trzeciej kobiety na świecie. Endometrioza co to? To choroba przewlekła, niezwykle podstępna i niewidoczna, która bywa przyczyną niewyobrażalnego bólu i szeregu innych dolegliwości, które utrudniają kobietom normalne codzienne funkcjonowanie.

Co to jest endometrioza?

Endometrioza co to? Jest to przewlekła choroba polegająca na obecności tkanki wyścielającej macicę poza macicą. Jej ogniska zlokalizowane są na jajnikach, jajowodach, jelitach, a nawet pęcherzu moczowym czy w okolicy odbytu. Zmiany endometrialne wykrywane są również w płucach. Z uwagi na to, że tkanka występująca w macicy jest niezwykle wrażliwa na stężenie hormonów, ulega ona zmianom w okresie cyklu miesięcznego i złuszcza się w terminie miesiączki. Wówczas występuje krwawienie również z tych tkanek, które występują poza jamą macicy, przyczyniając się do niewyobrażalnego bólu i powstania stanów zapalnych w organizmie.

Endometrioza objawy

Endometrioza jest podstępną chorobą, która latami może nie dawać żadnych objawów lub dawać objawy niespecyficzne. Dopiero kiedy choroba osiąga trzecie lub czwarte stadium, pojawiają się symptomy. Do najczęstszych należą długie i niezwykle bolesne krwawienia miesiączkowe. Są tak silne, że część kobiet w trakcie okresu nie jest w stanie normalnie funkcjonować i zmuszone są zażywać bardzo silne środki przeciwbólowe. Znane są przypadki kobiet, które z bólu tracą przytomność i często trafiają na izbę przyjęć. Endometrioza daje najwięcej objawów w trakcie miesiączki, choć poza nią również nastręcza wielu przykrych dolegliwości, takich jak: wzdęcia, chroniczne bóle brzucha, zaparcia, ból podczas współżycia.

Jak leczy się endometriozę?

Na dzień dzisiejszy endometrioza jest chorobą nieuleczalną, a medycyna konwencjonalna stosuje jedynie leczenie objawowe. W zaawansowanym stadium choroby najczęściej wykonuje się zabieg laparsokopii, polegający na usunięciu zmian endometrialnych z jajników, jajowodów czy otrzewnej. Nie daje to jednak gwarancji powodzenia, gdyż zmiany te powracają niezwykle szybko. Farmakologiczne leczenie endometriozy polega jedynie na wyciszeniu tej choroby i nie likwiduje przyczyny jej powstania. Stosując doustną antykoncepcję, minimalizuje się poziom hormonów w organizmie kobiety, wprowadzając ją w stan tzw. sztucznej menopauzy. Nie jest to skuteczna metoda leczenia i nie jest zalecana kobietom starającym się o dziecko, gdyż w trakcie kuracji nie występuje owulacja.