Endometrioza i jej leczenie

Endometrioza to dość tajemnicze schorzenie, które występuje u kobiet w każdym wieku. Polega na tym, że komórki endometrium, które poprawnie biologicznie występują jedynie w macicy, pojawiają się w innych lokalizacjach. Najczęściej są to okolice narządów rozrodczych, pęcherza moczowego, otrzewnej i w jelitach. W rzadkich przypadkach migrują gdzieś dalej, jak np. płuca czy skóra. Powstało wiele teorii powstawania tej choroby, jednak żadna z nich nie została potwierdzona. Dotyczą one zarówno cyklu miesiączkowego kobiety, przemieszczania się komórek endometrium, zmian immunologicznych zachodzących w ciele czy hormonów.

Leczenie endometriozy

Trudno leczyć chorobę, gdy nie wiadomo z czego się wywodzi i jaka zmiana w organizmie musiała zajść, aby dana osoba zachorowała, dlatego leczenie endometriozy opiera się głównie na łagodzeniu jej objawów. Najczęstszymi z objawów są:
-nieregularne miesiączki,
-ból podbrzusza,
-bezpłodność,
-zrosty w miejscach komórek endometrium.Zakłada się, że choroby nie można do końca wyleczyć, a leczenie endometriozy stanowi głównie działanie doraźne, którego zadaniem jest wyhamowanie ognisk choroby, likwidacja bólu i poprawa płodności. W skrajnych przypadkach istnieje możliwość poddaniu się operacji lub leczeniu farmakologicznemu.

Endometrioza leczenie farmakologiczne

Zazwyczaj stosowane leki to te działające przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz hormonalnie. Jako leki hormonalne podaje się tabletki antykoncepcyjne, których zadaniem jest uregulować cykl miesiączkowy, zahamować krwawienie i zmniejszyć stężenie estrogenów w organizmie. Przy doborze odpowiednich leków należy się zgłosić do klinika leczenia endometriozy, są one rozsiane po całej Polsce, gromadzą specjalistów najlepszych w swoim fachu, którzy odpowiedzą na problematyczne pytania.

Endometrioza leczenie chirurgiczne

Klinika leczenia endometriozy to dobry wybór, gdy pacjentka decyduje się na leczenie operacyjne. Zakres zabiegu uzależniony jest od oczekiwań pacjentki oraz stopnia zaawansowania choroby. W przypadku młodego wieku kobiet operacja nie może ingerować w narządy rozrodcze, ponieważ całkowicie zamyka to drogę do zajścia w ciąże, jednak u pacjentek nieplanujących dzieci zabiegi te mają wymiar bardzo inwazyjny- często usuwane są jajniki wraz z fragmentami macicy. Takie zabiegi przeprowadza się jedynie, gdy choroba ma bardzo wysokie stadium zaawansowania i utrudnia codzienne funkcjonowanie.