Ryzyko groźnych chorób rośnie wraz z wiekiem – tak jest również w przypadku naszego układu krążenia – nieprawidłowości w tętnicach i żyłach to prosta droga do takich groźnych chorób jak zakrzepica czy miażdżyca. Skutki tych chorób mogą być dla nas bardzo przykre, dlatego profilaktycznie warto przeprowadzać odpowiednie badania.
Diagnostyka i profilaktyka naczyń krwionośnych
Profilaktyka jest zawsze ważna – zapobiega rozwojowi chorób i umożliwia ich wcześniejsze wykrycie – w przypadku chorób układu krążenia profilaktycznie warto decydować się na badanie, jakim jest Doppler żył kończyn dolnych – dzięki niemu można łatwo ocenić stan naszych tętnic i żył i wykryć pierwsze nieprawidłowości.
Doppler żył to mało inwazyjne badanie, które dzięki wykorzystaniu fal ultradźwiękowych, pozwala na uzyskanie wyraźnego obrazu, jak wygląda przepływ krwi w naszych naczyniach krwionośnych – możliwe jest wykrycie już niewielkich nieprawidłowości, które mogą rozwinąć się w groźne choroby.
Kiedy warto przeprowadzać Doppler żył?
Powinny niepokoić nas już takie objawy jak popękane naczynkach na nogach, opuchnięcie nóg i uczucie ciężkości. Wskazaniem do badania jest także uczucie drętwienia, mrowienia czy częste skurcze – może to oznaczać, że w żyłach i tętnicach zachodzą niebezpieczne zmiany, które w konsekwencji rozwiną się na przykład w zakrzepicę.
USG żył kończyn dolnych przeprowadza się także w celu zdiagnozowania określonych chorób, ale trzeba pamiętać, że właściwa profilaktyka skutecznie pozwala ich uniknąć, dlatego na badanie warto wybierać się wcześniej i przeprowadzać je regularnie – szczególnie w starszym wieku.
Na czym polega badanie Dopplera żył kończyn dolnych?
Doppler żył kończyn dolnych to mało inwazyjne badanie, które przeprowadza się za pomocą specjalnego urządzenia. Obraz stanu przepływu krwi w naszych naczyniach krwionośnych uzyskuje się za pomocą ultrasonografu, który emituje fale ultradźwiękowe. W czasie badania stosuje się także specjalny żel, który pozytywnie wpływa na jakość obrazu.
USG żył kończyn dolnych nie wymaga od nas żadnych specjalnych przygotowań. Badanie trwa krótko i przeprowadzane jest przez odpowiednio wykwalifikowanych w tym zakresie specjalistów. Jest zupełnie bezbolesne.