Czym jest niewydolność żylna kończyn dolnych?

Żylaki kończyn dolnych są bardzo powszechną dolegliwością. Najczęściej ujawniają się u osób w średnim wieku oraz wśród seniorów. Jednak nieprawidłowe dbanie o organizm lub uwarunkowania genetyczne mogą być przyczyną żylaków nawet u bardzo młodych ludzi.

Przyczyny powstawania żylaków?

Niewydolność krążenia polega na niedostatecznym dostarczaniu substancji odżywczych oraz tlenu do różnych części organizmu. Skutkiem niewydolności mogą być na przykład żylaki kończyny dolnej. Choroba powoduje wystąpienie nieestetycznych zgrubień na nogach oraz bardzo często bywa bolesna. Warto zrezygnować z niektórych niekorzystnych przyzwyczajeń, aby w podeszłym wieku uniknąć problemów z żylakami. Ryzyko niewydolności krążenia drastycznie wzrasta wraz z wiekiem. Niestety podczas całego życia człowiek narażony jest na różne choroby, takie jak zakrzepica, które znacznie przyśpieszają powstanie żylaków.

Sposoby na uniknięcie problemów z niewydolnością krążenia

W celu uniknięcia problemów z żylakami należy prowadzić higieniczny i zdrowy tryb życia. Jednym z najważniejszych zaleceń jest unikanie używek – zwłaszcza palenia papierosów. Znaczny wpływ na niewydolnosc krążenia ma też nieprawidłowe odżywianie. Tłuste jedzenie, które prowadzi do otyłości może spowodować wystąpienie pierwszych żylaków na kończynach dolnych u osób między dwudziestym, a trzydziestym rokiem życia. Kolejną często przyczyną prowadzącą do niewydolności żylnej jest wielogodzinne przebywanie w jednej pozycji – stojącej lub siedzącej. Dlatego nie wolno ignorować obowiązkowych przerw na stanowisku pracy oraz regularnej aktywności fizycznej.

Jak powinna być leczona Niewydolność żylna?

W początkowej fazie choroby stosowane jest najczęściej leczenie maściami oraz środkami doustnymi. Podawane preparaty mają za zadanie zwiększyć przepustowość żył i tym samym usprawnić ich działanie. Niestety, jeśli farmakologia nie przynosi oczekiwanych, pozytywnych rezultatów chory musi zostać poddany zabiegowi na przykład wykonywanego laserem lub tradycyjnej operacji.