Wynalezienie nici chirurgicznych rozpuszczalnych spowodowało, że dzisiaj mamy wybór. Jednak nie w każdej sytuacji można zastosować szwy wchłanialne, chociaż w niedalekiej przyszłości być może będzie to możliwe.
Szwy wchłanialne w zabiegach ginekologicznych
Szwy rozpuszczalne bardzo często stosowane są w zabiegach ginekologicznych. Jeżeli kobieta musi przejść zabieg ginekologiczny, to zastosowanie takich szwów jest z całą pewnością najlepszym rozwiązaniem.
Wiele kobiet zapewne miała założone szwy rozpuszczalne po porodzie. W przypadku zabiegów związanych z usunięciem macicy również takie szwy są stosowane. Tak naprawdę we wszystkich zabiegach ginekologicznych stosuje się dzisiaj nici chirurgiczne rozpuszczalne.
Szwy wchłanialne w stomatologii
Stomatolodzy bardzo chętnie korzystają z rozpuszczalnych nici chirurgicznych. Ich stosowanie jest wygodniejsze dla nich i z całą pewnością bardziej komfortowe dla pacjenta. W sytuacji konieczności zszycia zapewne każdy dentysta dzisiaj sięga po szwy rozpuszczalne. Już rzadko korzysta się z innych rozwiązań i to jest bardzo pocieszające. We wszystkich zabiegach związanych z jamą ustną są stosowane rozpuszczalne szwy.
Rozpuszczalne szwy w chirurgii plastycznej
Dużą zaletą rozpuszczalnych szwów jest to, że pozostawiają one mniej widoczne blizny. Nic więc dziwnego, iż chętnie używa się ich w chirurgii plastycznej. Nici chirurgiczne rozpuszczalne nie pozostawiają po sobie nieestetycznych blizn. Oczywiście wiele zależy od sposobu szycia oraz umiejętności osoby, która wykonuje zabieg. Takimi nićmi należy posługiwać się w odpowiedni sposób, żeby osiągnąć jak najlepszy rezultat.
Czy stosowanie rozpuszczalnych szwów jest bezpieczne?
Nici chirurgiczne rozpuszczalne ulegają biodegradacji i są całkowicie bezpieczne dla naszego organizmu. Takie nici po prostu rozpuszczają się po pewnym czasie i nie musimy nic więcej z nimi robić. Nie musimy się więc obawiać tego, że takie nici w jakikolwiek sposób wpłyną negatywnie na nasz organizm. Warto też wspomnieć o tym, że istnieją rozpuszczalne nici o różnej grubości i kolorystyce. Czas ich rozpuszczenia jest zależny od wielu czynników, więc przed zabiegiem warto porozmawiać z lekarzem na ten temat.