Bardzo często zdarza się, że na skórze dziecka pojawiają się widoczne zmiany, które mogą być oznaką choroby bądź nietolerancji. Diagnozą i leczeniem takiego problemu zajmie się dermatolog dla dzieci.
Dermatologia dziecięca i jej specyfika
Leczenie dzieci jest odrębną gałęzią dermatologii, ponieważ ich skóra różni się nieco od skóry osób dorosłych. Dermatolog z Warszawy przyjmując dzieci (od noworodków do nastolatków) zajmie się:
– diagnozą, różnicowaniem oraz leczeniem chorób skóry (i jej przydatków, czyli włosów i paznokci),
– wykonaniem testów alergicznych (naskórkowych, śródskórnych i skaryfikacyjnych),
– diagnozą alergii i nietolerancji pokarmowych,
– prowadzeniem leczenia wykrytych alergii czy nietolerancji,
– prowadzeniem leczenia fizjoterapeutycznego,
– wykonaniem zabiegu mikrochirurgicznego oraz biopsji,
– leczeniem chorób wenerycznych, które przekazane są poprzez kontakt z osobą zarażoną, ale też w czasie porodu – przez matkę,
– (czasem) konsultacją schorzenia alergologiem czy dietetykiem,
Dermatolog z Warszawy – kiedy należy zaplanować wizytę?
Tego rodzaju specjalistę odwiedza się przy wizytach kontrolnych, ale też zawsze wtedy, kiedy zauważy się u dziecka niepokojące objawy. Dermatolog dla dzieci stanie się niezbędny także wtedy, gdy u malucha: nasilą się objawy chorobowe, wystąpią nowe symptomy albo niepożądane reakcje (na stosowane leczenie). Opiekunowie dzieci powinni zareagować także wtedy, gdy:
– na skórze (lub jej przydatkach) pojawiły się dziwne zmiany (plamy, wysypka), które przez kilka dni nie ustępują (nawet po zastosowaniu domowych metod),
– występuje podejrzenie, że noworodek albo dziecko zakażone zostało chorobą skórną czy weneryczną,
– zaobserwują u dziecka alergię lub nietolerancję pokarmową,
– wcześniej istniejące zmiany skórne zmieniły swój kolor albo kształt,
– na skórze pojawia się wyciek,
– dziecko nadmiernie się drapie.Dermatologia dziecięca to dziedzina, która musi brać pod uwagę wiele aspektów zdrowia. Stąd też na wizytę u lekarza warto zabrać dokumentację medyczną dziecka, ale i matki (szczególnie tą opisującą przebieg ciąży i ewentualne leczenie dermatologicznego czy wenerologiczne). Rodzicie powinni zdawać sobie sprawę także z tego, że kiedy u dziecka istnieje podejrzenie wszawicy, świerzbu, czy nużenicy, to do lekarza powinno udać się całe potomstwo, a nie jedynie dziecko z oznakami choroby.