Słońce i jego patologiczny sposób oddziaływania na skórę

Wielu Polaków – całkiem słusznie – tęskni za naturalnym, letnim światłem słonecznym. Nic w tym dziwnego, gdyż Polska (ze względu na swe położenie) otrzymuje go stosunkowo niewiele. Niestety nadmierna ekspozycja na światło słoneczne może doprowadzić do wielu schorzeń dermatologicznych. Jednym z nich jest rogowacenie słoneczne.

Kiedy skóra staje się twarda…

Proces rogowacenia jest – w przypadku ludzkiej skóry – czymś naturalnym. Polega on na powstawaniu charakterystycznej warstwy rogowej, która jest niczym innym jak tylko zrogowaciałą warstwą naskórka. Co ważne, proces ten zachodzi również po np. długotrwałej ekspozycji na światło Słońca, a konkretnie – na promieniowanie UV.

Skutki jego oddziaływania widać zwłaszcza u tych osób, które długotrwale opalają się na plaży. Jeśli warstwa naskórka zostanie w jakiś sposób uszkodzona, to dzięki rogowaceniu zostanie ona (nawet w ciągu kilku dni) zastąpiona zupełnie nową odmianą skóry. Często jednak promieniowanie UV przenika aż do struktur DNA, doprowadzając w krótkim czasie do ich mutacji.

Niebezpieczne następstwa

Zjawisko rogowacenia słonecznego nie jest – przynajmniej w teorii – niebezpieczne dla życia i zdrowia człowieka, aczkolwiek w dalszej perspektywie może ono doprowadzić do wystąpienia zmian kancerogennych. Pojawiają się one zwłaszcza u osób starszych, których organizmy nie są w stanie na bieżąco zwalczać wszystkich mutacji.

Wielu badaczy podkreśla nawet, że rogowacenie słoneczne jest po prostu stanem przednowotworowym, który wymaga zastosowania profesjonalnej i intensywnej diagnostyki medycznej. Problem ten nasila się w związku z tym, że usunięcie tej tkanki jest wyjątkowo trudne i prowadzi do krwawienia.

Komu grozi niebezpieczeństwo?

Zgodnie z tym co zostało napisane już wcześniej, negatywne skutki rogowacenia słonecznego dotykają przede wszystkim osób starszych. Statystycznie może ono doprowadzić do raka skóry u aż 10 – 20 procent pacjentów, co samo w sobie jest wynikiem mocno zatrważającym.

Podsumowując, rogowacenie słoneczne to proces dermatologiczny, który może doprowadzić do wielu groźnych i niebezpiecznych powikłań. Co ważne, leczenie tego schorzenia jest dość wymagające, ale przynosi konkretne efekty medyczne. Dlatego warto sprawdzić, czy takie schorzenie nie zagraża również i nam.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.