Jakie właściwości powinien mieć dobry preparat do konserwacji obuwia?

Właściwa konserwacja skórzanego obuwia nie jest łatwa. Na rynku są dziesiątki różnych preparatów. Trzeba, więc wiedzieć czego właściwie od nich oczekiwać, a to wbrew pozorom też nie jest proste. Jak powinien działać dobry preparat?

Elastyczność

Konserwacja skóry ma na celu utrzymanie jej w dobrej formie. Przede wszystkim chodzi o jej elastyczność. Preparaty takie jak bezbarwny krem Brillance pomagają ją utrzymać. Z czasem skóra traci zawartą w niej wilgoć. To naturalne. Trzeba jednak pamiętać o uzupełnianiu jej, ale w tym celu nie można używać zwykłej wody, która dla naturalnej skóry może być zabójcza.

Powinno się za to używać tłuszczy lub ewentualnie środków, które są oparte na bazie olejów. Zawarte w nich lipidy uelastyczniają skórę i sprawiają, że nie pęka. Pamiętaj, że jeśli dopuścisz do tego, by na skórze pojawiły się pęknięcia to jest ona właściwie już nie do odratowania. Koniecznie, więc trzeba ich unikać i zapobiegać ich powstawaniom. Lepiej zapobiegać niż leczyć.

Połysk

Preparat do konserwacji obuwia powinien też nadawać mu właściwy połysk. Dotyczy to przede wszystkim obuwia ze skóry lakierowanej. To właśnie ona powinna mieć zdrowy poblask. Połysk najczęściej jest uzyskiwany w wyniku długiego polerowania obuwia.

Zdarzają się jednak środki, które mają działanie samonabłyszczające. Oznacza to, że po ich nałożeniu nie trzeba będzie polerować skóry, a wystarczy po prostu poczekać na efekt. Produktem o takim działaniu jest między innymi bezbarwny krem brillance. To spora oszczędność czasu i sił. Dzięki temu dbanie o buty nie musi być pracochłonne i czasochłonne.

Czyszczenie

Środki do konserwacji skóry muszą mieć też własności czyszczące. Powinny usuwać brud z obuwia w sposób łagodny i zdecydowany. Chodzi o to, by nie zniszczyć powłoki, która znajduje się na wierzchu skóry. Nie może, więc być zbyt silny.

Najbezpieczniej jest wybierać środki, które są przeznaczone wyłącznie do dbania o skórę. Środki uniwersalne oraz te na bazie mydła nie powinny w ogóle być używane. Tak samo, jak nie wolno wkładać do pralki skórzanych butów, bo można je w ten sposób zniszczyć.

Wybierając środek do czyszczenia butów dobrze jest też omijać te oparte w składzie o dużą zawartość wody. Skóra jej nie lubi, bo woda wysusza. Lepiej jest używać środków opartych o olejki i oleje. To wszystko w myśl zasady, by podobne zmywać podobnym. Olej zmyje tłuste plamy i zostawi po sobie powłokę ochronną.