Cera naczynkowa to problem, z którym boryka się wielka liczba osób, przede wszystkim kobiet. Polega on na występowaniu na skórze przede wszystkim twarzy, ale również szyi, ramion i dekoltu charakterystycznych czerwonych pajączków. Są to rozszerzone naczynka krwionośne, których mechanizm kurczenia się i rozkurczania został w jakiś sposób zaburzony.
Co to jest cera naczynkowa? Jak rozpoznać cerę naczynkową?
Cera naczynkowa jest przypadłością, która dotyka znaczną część dzisiejszej populacji, a przede wszystkim dotyczy kobiet. Pytanie o to jak rozpoznać cerę naczynkową i czym ona właściwie jest należy rozpocząć od opisu zjawiska. W skórze i bezpośrednio pod nią każdego człowieka znajduje się cała sieć drobnych naczyń krwionośnych, których zadaniem jest jej odżywianie. Zdrowe naczynia krwionośne są zbudowane z dość elastycznych tkanek i mogą się w pewnej mierze kurczyć i rozkurczać.
W niektórych przypadkach naczynia krwionośne mogą tracić swoją elastyczność, rozszerzać się, a nawet stawać się kruche. Jeżeli dotyczy to naczyń krwionośnych w skórze twarzy i okolic powstaje wtedy cera naczynkowa. Naczynka rozszerzają się na stałe i stają się widoczne pod skórą, tworząc charakterystyczne pajączki. Te właśnie pajączki to charakterystyczne objawy cery naczynkowej.
Jakie są przyczyny cery naczynkowej?
Rozpoznawanie cery naczynkowej nie jest trudne, pytanie więc, jakie są przyczyny jej powstawania. Zasadniczą przyczyną jest utrata elastyczności przez znajdujące się w skórze drobne naczynka krwionośne. Dlaczego jednak do tego dochodzi? W pewnej mierze jest to kwestia genetyczna. Pewna część populacji ma wrodzone skłonności do tego rodzaju cery.
Z drugiej strony jest to również kwestia hormonalna. Powstawanie cery naczynkowej związane jest w dużej mierze z wysoką zawartością estrogenów w krwi – dlatego właśnie problem dotyczy przede wszystkim kobiet. U mężczyzn poziom estrogenów jest z reguły o wiele niższy. Wahania poziomu hormonów to między innymi efekt zażywania hormonalnych środków antykoncepcyjnych, dlatego tez osoby je stosujące powinny szczególnie dbać o cerę.
Czy można skutecznie przeciwdziałać rozszerzaniu się naczyń krwionośnych
Powodem zmniejszenia elastyczności naczyń są bardzo często uwarunkowania środowiskowe, jak zanieczyszczone powietrze, zbyt duża ekspozycja na promieniowanie UV, niskie temperatury, niewłaściwy sposób odżywiania się, niewłaściwie dobrane kosmetyki i wiele, wiele innych.
Osoby, u których występuje cera naczynkowa powinny przede wszystkim używać kosmetyków przeznaczonych dla skóry wrażliwej. Oprócz tego należy ograniczyć opalanie się, a w czasie zimy używać kremów protekcyjnych, dla zabezpieczenia się przed niską temperaturą. W diecie należy ograniczyć wysoko przetworzoną żywność, a także używki, jak alkohol, kawa i papierosy.