Dezynfekcja a sterylizacja

Utrzymywanie sterylnych warunków jest bardzo ważne nie tylko w szpitalu, podczas pandemii, ale również w codziennym życiu. COVID-19 przyzwyczaił nas do częstego mycia rąk, noszenia maseczek czy dezynfekowania rzeczy lub naszych rąk. Są to dobre, porządne nawyki, które zapobiegają namnażaniu się wirusów czy bakterii.

Jakie są rodzaje dezynfekcji?

Metody i środki dezynfekcji są przede wszystkim uzależnione od rodzaju powierzchni, która musi zostać zdezynfekowana. Inne będą używane do czyszczenia ran lub rąk, na inne do czyszczenia urządzeń, narzędzi i pomieszczeń. Fizyczna, chemiczna i termiczno-chemiczna to trzy sposoby dezynfekcji. Fizyczna to wykorzystywanie gorącej pary wodnej, wykorzystywanej do dezynfekcji sprzętu sanitarnego. Chemiczna to wykorzystanie substancji powodujących zabicie bakterii. Wykorzystuje się przy tym alkohole, kwasy, zasady i inne związki chemiczne. Metoda termiczno-chemiczna polega na połączeniu metody chemicznej z wysoką temperaturą.

Dezynfekcja medyczna codzienna, kiedy należy dezynfekować ręce, skórę?

Mycie rąk, czy dezynfekcja powinno być codzienną praktyką każdego człowieka, zwłaszcza przed jedzeniem czy sprzątaniu. Najczęściej widzimy tę praktykę w szpitalach, kiedy dokładnie dba się o sterylne warunki, by nikt nie zaraził się poważnymi chorobami.

Dezynfekcja medyczna a sterylizacja medyczna? Zdecydowanie dezynfekcja jest silniejszym procesem i jest w stanie wyeliminować wszystkie bakterie, wirusy i grzyby. Odkażenie natomiast zabija wszystkie zarazki z wyjątkiem wirusów. Dezynfekcja może mieć charakter, szczególny na określony patogen, stosuje się to w szpitalach. Można stosować ją także zapobiegawczo w kuchni, szkołach czy restauracjach.

Jak poprawnie dezynfekować mieszkanie?

Jest kilka zasad i porad, których warto się trzymać podczas tej czynności. Po pierwsze musimy regularnie dezynfekować każdą powierzchnię użytkową, od wanny aż po szczoteczkę do zębów. Wszystkie przedmioty, które mają kontakt z żywością, także koniecznie muszą zostać zdezynfekowane. Trzeba też również pamiętać o podłogach, dywanach i blatach stołu. Jest to idealna wylęgarnia bakterii.