Część pacjentów udaje się do specjalisty, tzw. flebologa. Taki lekarz zajmuje się oceną kondycji naczyń krwionośnych w kończynach dolnych. W niniejszym tekście dowiecie się ogólnie, na czym polega to badanie (tzw. Doppler żył) oraz kto przede wszystkim powinien z niego skorzystać.
Wskazanie do zabiegu
Wystarczy, że często puchną nogi, a stopy stają się czerwone. To symptomy, że coś złego może dziać się z żyłami albo tętnicami. A kiedy jeszcze dochodzi mrowienie, ból oraz widoczny z daleka obrzęk wówczas nie należy długo czekać, tylko jak najszybciej udać się do wspomnianego na wstępie specjalisty.
Dzięki nowoczesnej aparaturze flebolog dokładnie odkryje źródło problemów z kończynami dolnymi. Dowie się na przykład, że dany pacjent cierpi ma niedrożność żył, a co za tym idzie także wykryje dalsze, wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia i życia tętniaki.
Dla kogo jeszcze Doppler żył kończyn dolnych?
Wyżej opisaliśmy ogólne wskazania do przeprowadzenia tego diagnostycznego badania. Jednak okazuje się, że nieinwazyjne USG żył kończyn dolnych zaleca się także u osób, które są obciążone genetycznie bardzo poważną zakrzepicą żylną albo mają po prostu tendencję do powstawania żylaków.
Co zaskakujące, taki problem zdrowotny nie dotyczy jedynie pacjentów w starszym wieku. W dzisiejszych czasach coraz więcej trzydziestolatków, a nawet dwudziestolatków boryka się z tym schorzeniem. Już u nich widoczne są tzw. pajączki na nogach, czyli drobne pęknięcia żył.
Doppler żył kończyn dolnych – przebieg badania
Na koniec przyjrzyjmy się, jak wygląda samo ultrasonograficzne badanie, a więc usg żył kończyn dolnych. Do jego wykonania niezbędny okazuje się specjalny przyrząd z głowicą. Jego zadaniem jest wysyłanie fali dźwiękowej, która przenika przez ciało pacjenta.
Gdy sygnał zostanie odebrany i przekazany do aparatu usg, nastąpi ostatni etap – zarejestrowanie częstotliwości fali i przedstawienie jej w postaci obrazka graficznego. Doppler żył sprawi, że lekarz oceni, czy kierunek przepływu krwi na pewno odbywa się prawidłowo (tutaj znaczenie ma też prędkość). Jeżeli nie, to zostanie wdrożona dalsza diagnostyka.
Podsumowując, Doppler żył kończyn dolnych może być przeprowadzany więcej niż jeden raz. Na szczęście jest całkiem bezbolesny i zarazem nieszkodliwy dla każdego pacjenta.