Dziurawiec to roślina powszechnie występująca w Polsce. Słynie z niesamowitych właściwości leczniczych. Warto poznać bliżej dziurawiec pospolity, by dowiedzieć się o substancjach w nim zawartych, które potrafią leczyć i łagodzić schorzenia.
Dziurawiec – co to za roślina?
Dziurawiec występuje na całym świecie w ponad pięciuset gatunkach. Nie jest wymagający w uprawie, często rośnie dziko na polanach i łąkach.Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznym liściom, które po prostu wyglądają jak dziurawe. W tych dziurach znajdują się olejki eteryczne.Dziurawiec pospolity znany jest od wieków. Już w dawnych zielnikach opisywano jego zdrowotne właściwości. Dziurawcem leczono wiele chorób i przypadłości.
Dziurawiec kiedy zbierać, by uzyskać jak najlepsze składniki tej rośliny?
Dziurawiec odnaleźć można z łatwością na łąkach, polanach, a nawet w parkach. Warto wiedzieć kiedy zbierać dziurawiec, aby uzyskać z rośliny to, co najcenniejsze.Dziurawiec kwitnie od czerwca do końca lipca. Wtedy to zrywa się jego pędy z pąkami i kwiatami. Jeśli zerwie się tylko pędy, bez uszkadzania reszty rośliny, dziurawiec zakwitnie ponownie już w sierpniu.
Dziurawiec można ususzyć, aby mieć jego zapas w okresie jesiennym i zimowym.
Dziurawiec zastosowanie i właściwości lecznicze
Dziurawiec zbiera się w trakcie jego kwitnienia. Kwiaty mają charakterystyczny kształt i żółtą barwę.Dziurawiec nie wymaga nadmiernej opieki i pielęgnacji. Sprawia to, że łatwo go odnaleźć nawet na łące i nie potrzeba na to poświęcać dużej ilości czasu. Wiele osób poszukuje dziurawca w pobliskich polanach leśnych, a nawet w parkach i na trawnikach. Dzięki swojej powszechnej obecności dziurawiec jest łatwo dostępny dla wszystkich chcących czerpać z jego zdrowotnych właściwości.
Dziurawiec powinien znaleźć się w każdej domowej apteczce. Pomaga w leczeniu i łagodzeniu dolegliwości całego układu pokarmowego.W dziurawcu pospolitym skrywa się także moc uspokajania skołatanych nerwów. Zastosowanie dziurawca w okresie wzmożonego stresu sprawia, że staje się on mniej dolegliwy. Roślina ma wpływ na zdrowy i mocny sen oraz ułatwia zasypianie. Wzmaga koncentrację i pamięć, przyspiesza procesy myślowe. A tonik z dziurawca wycisza stany zapalne skóry i poprawia ogólną kondycję cery.