Życie po przeszczepie włosów nie jest łatwe. Na szczęście większość jego skutków zanika po kilku dniach od wykonania zabiegu. Niestety, część skutków ubocznych trwa nawet przez kilka kolejnych tygodni. O czym zatem należy pamiętać po zakończeniu tegoż zabiegu?
Jak spać?
Faktem jest, że przeszczep włosów może utrudnić spanie. Co gorsza, spanie na przeszczepionych mieszkach włosowych może być bardzo niewygodne. Co więcej, może ono również utrudnić ich wzrost. Jak zatem spać po zabiegu i czy jest to w ogóle możliwe? Jak to zrobić, aby wypocząć?
Niestety przeszczep włosów oznacza, że pacjent będzie musiał zająć określoną pozycję w trakcie snu. Najlepiej, jeśli głowa jest umiejscowiona na podwyższeniu, a tułów danej osoby jest usadowiony względem łóżka pod kątem 45 stopni. Nie jest to wygodna pozycja, ale cóż – tylko ona jest bezpieczna dla włosów.
Jak spacerować?
Wielu lekarzy zaleca, aby przeszczep włosów nie miał miejsca w porze wiosennej lub letniej. Dlaczego? Ponieważ bardzo dużym zagrożeniem dla osób po przeszczepie włosów jest światło słoneczne. Często podkreśla się, że pacjent, który skorzystał z zabiegu, nie powinien poddawać się działaniu silnych promieni słońca przez około 6 tygodni.
Oczywiście powyższą zasadę można zignorować, ale jest to bardzo niebezpieczne. Oddziaływanie silnych promieni słonecznych i promieniowania UV na ranę może w niektórych sytuacjach doprowadzić do powstania zmian dermatologicznych, a w konsekwencji nawet i nowotworowych.
Jak ćwiczyć?
Na szczęście z ćwiczeniami jest dużo lepiej. Osoba poddana zabiegowi może je kontynuować już od 21 dni od momentu wykonania zabiegu. Oczywiście mowa tu o ćwiczeniach wykonywanych z pełnym obciążeniem, a także pływaniu i pełnej aktywności fizycznej. Wracając do poprzedniego punktu, trzeba jednak uważać na słońce.
Reasumując, zabieg przeszczepu owłosienia nie jest może i niebezpieczny dla zdrowia (choć często wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym), ale za to jego konsekwencje są daleko idące. Dlatego wielu specjalistów decyduje się na jego przeprowadzenie dopiero w ostateczności.