Otorynolaryngologia to jedna z najbardziej skomplikowanych, ale i najważniejszych dziedzin medycyny. Nauka zajmująca się rozpoznaniem chorób jamy ustnej, zatok przynosowych, ucha czy szyi, nie tylko w ich skomplikowanej budowie okazuje się tajemnicza. Ogromną ciekawość postronnych budzą też dziesiątki przyrządów medycznych o skomplikowanych nazwach. Przeczytaj artykuł i poznaj podstawowe narzędzia laryngologiczne.
Podstawowe narzędzia laryngologiczne
W otorynolaryngologii do leczenia zarówno zachowawczego, jak i operacyjnego potrzebne są narzędzia laryngologiczne. Obszary ich zastosowań są ogromne, bowiem narzędzia są potrzebne nie tylko przy operacjach czy zabiegach ucha, nosa i gardła, ale także przy standardowym ich badaniu.
Do najczęściej używanych w tej dziedzinie medycyny sprzętów zaliczamy między innymi: wzierniki, pętle nosowe czy laryngoskopy. Bardzo pomocne w przeprowadzaniu badań i kontroli okazują się także retraktory, szpatułki czy pęsety. Większość z tych narzędzi wytworzona jest ze specjalnych kompozytów lub stali chirurgicznej.
Instrumenty jednorazowe – nowość i udogodnienie
Niestety tradycyjne, znane od kilku wieków, stalowe narzędzia laryngologiczne są trudne w higienie, łatwo też mogą za ich pomocą roznosić się zarazki. Coraz częściej spotykane w gabinetach laryngologicznych i na salach operacyjnych są więc jednorazowe narzędzia laryngologiczne.
Tego typu jednorazówki wypakowuje się szybko a po zużyciu po prostu wyrzuca. Ich koszt jest relatywnie mały a okres przydatności długi, bowiem od czasu wyprodukowania w zamkniętym opakowaniu mogą leżeć nawet od 3 do 5 lat. Rynek laryngologicznych instrumentów jednorazowych rewolucjonizuje otorynolaryngologię i powoduje znacznie zmniejszenie kosztów zabiegów.
Producenci z klasą
Najwięksi producenci narzędzi laryngologicznych to państwa o długiej tradycji przemysłu biomedycznego. W tym zestawieniu znajdują się oczywiście Niemcy, Stany Zjednoczone, Wielka Brytania oraz Szwajcaria. Na rynek usiłują też wejść Chiny, ale jak dotąd świat medyczny nie miał zaufania do narzędzi medycznych z tego państwa. Zmienia się to jednak pod wpływem bardzo niskich, konkurencyjnych cen chińskich narzędzi, które są nawet o połowę niższe niż wartość podobnych sprzętów produkowanych przez państwa europejskie czy amerykańskie.
Również Polska coraz bardziej rozbudowuje wewnętrzny rynek sprzętów medycznych co nie omija sektora narzędzi laryngologicznych. Pomimo kilku znakomitych krajowych firm i wysokiej jakości sprzętu, trudno konkurować z firmami niemieckimi czy tym bardziej rozpychającymi się na rynku Chińczykami. Na szerszy udział polskiego sprzętu w światowym rynku laryngologii trzeba więc jeszcze trochę poczekać.
Narzędzia laryngologiczne znajdziesz w ofercie Grupy Anmar