dermatolog

Jak rozmawiać z dermatologiem?

W przypadku każdego leczenia bardzo ważne jest to, by między lekarzem a pacjentem wywiązała się nić porozumienia. Muszą oni ze sobą jak najlepiej współpracować. Profesjonalny dermatolog sam już o to zadba i postara się stworzyć z pacjentem zgrany zespół, zdolny do pokonania absolutnie każdego problemu.

Jak przełamać krępującą atmosferę?

Zazwyczaj to nie w lekarzu jest problem, a w pacjencie, który nieraz tak bardzo wstydzi się trądziku, blizn czy czyraków, że jest w stanie jedynie ogólnie napomknąć o tym, z czym przyszedł do gabinetu, a później ogranicza się do odpowiadania na pytania zadawane przez dermatologa, często mówiąc jedynie „tak” lub „nie”.

Pacjent powinien natomiast stale pamiętać o tym, że ta wizyta jest dla niego i że to jemu ma ona pomóc, bo przecież sam za nią płaci. Do wizyty w gabinecie dermatologicznym warto więc podejść ze spokojem i potraktować ją jako jedyną taką szansę na zdobycie wiedzy na temat własnych problemów i znalezienie dla nich optymalnych rozwiązań.

Jak powinien zachowywać się lekarz?

Wszyscy lekarze są zobowiązani do udzielania odpowiedzi na pytania zadawane przez pacjentów. Nie mogą ich bagatelizować i udawać, że ich nie słyszą, by jak najszybciej zakończyć wizytę. Jeżeli postępują w taki sposób i wyraźnie chcą skrócić czas spotkania, świadczy to wyłącznie o ich niekompetencji i jest wystarczającym powodem do tego, by już nigdy więcej nie zaglądać do ich gabinetów.

Dobry dermatolog zawsze zainteresuje się losem pacjenta. Będzie chciał wszystko mu szczegółowo wyjaśnić i odpowiedzieć na dosłownie każde zadane przez niego pytanie. Na wizycie warto więc pytać i to dosłownie o wszystko, bo absolutnie nie ma głupich pytań, zwłaszcza w przypadku tych, które tyczą się zdrowia.

O co warto zapytać w gabinecie dermatologa?

Nierzadko pacjenci proszą dermatologów chociażby o zarekomendowanie im pewnych produktów kosmetycznych przeznaczonych do stosowania codziennego. Czasem też pytają o swoją dietę, wpływ przyjmowanych leków lub suplementów diety i analizują to wszystko wspólnie z lekarzem. To ważne, by pacjent nie był biernym, a właśnie aktywnym uczestnikiem wizyty. Współpraca to efekt działania obu jej stron.

Oczywiście ta pierwsza wizyta u dermatologa zawsze będzie źródłem jakiegoś stresu, ale napięcie, lęk i inne negatywne emocje zwykle bardzo szybko mijają, jeśli tylko trafi się na dobrego lekarza, wykazującego się dobrym podejściem do każdego pacjenta.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki