Wokół nas, na łąkach, a nawet poboczach dróg rośnie wiele roślin, o których nie zdajemy sobie sprawy, że są bardzo cenne. Tak jest z dziurawcem pospolitym, zwanym też zwyczajnym. Jak wskazują te określenia, to roślina powszechna, często nawet niepożądania i określana mianem chwastu, ale to nie zmienia postaci rzeczy, że dziurawiec jest bardzo cenny, a jednocześnie niedoceniany. Warto mieć na uwadze to ziele, gdy dokuczają nam liczne dolegliwości i warto mieć je pod ręką.
Zastosowanie dziurawca w medycynie
Po ziele dziurawca pospolitego powinni sięgnąć zwłaszcza zwolennicy medycyny naturalnej, choć nie tylko oni. Pomimo tego, że dziurawiec rośnie tak powszechnie, to skrywa w sobie właściwości, jakich mało wśród innych podobnych mu roślin. Wizualnie na tle innych być może wyróżniają go pięknie, choć drobne, żółte kwiaty, ale to nie jedyna zaleta, ponieważ dziurawiec zastosowanie ma bardzo szerokie. Do tego stopnia, że powinien być obecny w każdej domowej apteczce.
Kupować czy zbierać dziurawiec?
Jak wiele innych ziół rosnących w naszej strefie klimatycznej, również dziurawiec pospolity można albo kupić, albo pokusić się o zbieranie samodzielnie. Ze znalezieniem go nie będzie problemu. Pojawia się wszędzie tam, gdzie roślinność nie jest systematycznie koszona. Konieczne za to jest, aby znaleźć miejsce wolne od zanieczyszczeń. Druga ważna kwestia to czas zbioru. Chcąc mieć wysokiej jakości dziurawiec kiedy zbierać to ważna kwestia. Najlepiej robić to w czerwcu, gdy roślina jest w pełni wykształcona w danym sezonie. Wtedy też obfituje w drogocenne substancje, a więc będzie mieć najlepszy wpływ na organizm.
Dziurawiec pospolity i jego zastosowanie
Pora omówić najważniejsze, czyli to, na co pomaga Dziurawiec pospolity. Tu lista jest długa. Ogólnie rzecz ujmując, dziurawiec zwyczajny ma szeroko rozumiane właściwości uspokajające i regulujące. Wpływa pozytywnie na układ moczowy, układ trawienny, a także układ nerwowy. Picie naparu z dziurawca pomoże w sytuacjach stresowych, złagodzi objawy zatrucia pokarmowego. Dziurawiec zastosowanie znajdzie również przy przeziębieniach oraz chorobach odwirusowych. W formie okładów i maści sprawdzi się również przy różnych uszkodzeniach skóry, oparzeniach, skaleczeniach czy odleżynach.