Specjalistyczne metody leczenia owrzodzeń podudzi

Owrzodzenie podudzia to trudna do zagojenia rana, która przeważnie jest następstwem zastoju żylnego (w aż 75% przypadków), choć bywa też skutkiem innych schorzeń – m.in. niedokrwienia, neuropatii albo różnych infekcji. Leczy się ją poprzez łączenie różnych metod – głównie farmakologicznych, rehabilitacyjnych i chirurgicznych. Leczenie można podzielić na trzy podstawowe segmenty, z których najważniejszy jest ten skupiający się na przyczynie problemu.

Leczenie przyczynowe

Otwarte rany na nogach leczenie każdorazowo musi rozpocząć się od dokładnego zdiagnozowania problemu i ustalenia jego głównej przyczyny. W zależności od niej trzeba będzie podjąć inne działania, dążące do jej usunięcia. Jeżeli do owrzodzenia podudzia doszło w wyniku zastoju żylnego, leczenie skoncentruje się na poprawieniu krążenia w żyłach, który to efekt osiąga się poprzez zastosowanie akcesoriów uciskowych (zazwyczaj rajstop) oraz wprowadzenie leków doustnych zwiększających przepływ krwi.

W niektórych przypadkach konieczne będzie usunięcie żylaków występujących na nogach. Zazwyczaj robi się to chirurgicznie.

Leczenie miejscowe

Jako że owrzodzenia podudzia są dla pacjenta mocno uciążliwe, personel medyczny powinien zadbać o to, by mimo wszystko nie wysyłał one zbyt wielu nieprzyjemnych objawów i by przede wszystkim ich stan nie uległ pogorszeniu. W tym właśnie celu stosowane jest miejscowe leczenie otwartych ran na nogach. Ma ono za zadanie przyspieszyć i zmaksymalizować proces gojenia, które naturalnie będą zachodzić w okolicy owrzodzeń.

Świeże Owrzodzenie podudzia, które nie było jeszcze leczone, zawsze trzeba na początku dokładnie oczyścić, usunąć z jego otoczenia martwe tkanki, odkazić i następnie przejść do założenia opatrunku. Opatrunek musi być zmieniany regularnie. Należy stworzyć optymalne warunki do naturalnego gojenia się rany.

Leczenie rehabilitacyjne

W końcu nadchodzi ten moment, w którym doprowadza się do wygojenia owrzodzeń podudzia, jednak na osiągnięciu tego celu leczenie wcale się nie kończy. Otwarte rany na nogach leczenie opiera się też oczywiście na rehabilitacji. To właśnie jej celem jest przywrócenie stawom i mięśniom ich pełnej funkcjonalności i zapewnienie im normalnej pracy.