Leczenie i zapobieganie owrzodzeniom podudzi

Owrzodzenia podudzi są najczęstszą konsekwencją nieleczenia żylaków. Jak przebiega leczenie tego nieprzyjemnego i bolesnego schorzenia? Dlaczego koniecznie musi je prowadzić lekarz?

Czym jest owrzodzenie podudzia?

Żylaki podudzi to dość często spotykane schorzenie żył. Nieleczenie i zaniedbanie żylaków sprawia, że mogą się pojawić otwarte rany na nogach leczenie których jest zwykle długotrwałe i stosunkowo trudne.Wystąpienie rany jest efektem zastoju krwi żylnej. Dookoła niej skóra robi się cienka i przybiera ciemnobrązową barwę.Owrzodzenia podudzi mogą wystąpić też u osób, które miały zapalenie żył lub zakrzepicę. Do czynników zwiększających ryzyko należy też cukrzyca, otyłość, miażdżyca i palenie tytoniu. Żylakom i owrzodzeniom sprzyja także brak ruchu.

Leczenie owrzodzeń podudzi

Jeśli pojawiły się otwarte rany na nogach leczenie trzeba podjąć jak najszybciej. Lekarz weźmie pod uwagę nie tylko samo owrzodzenie i stan żył, ale także ogólny stan pacjenta. Owrzodzenia leczy się farmakoterapią, a w przypadku większych zmian chorobowych także chirurgicznie. W niektórych przypadkach konieczny może być przeszczep skóry.Podczas leczenia stosuje się specjalne opatrunki, wchłaniające wydzielinę. Niezbędne są także specjalistyczne pończochy lub opaski uciskowe. Dobre efekty przynosi stosowanie ozonoterapii, która przyspiesza regenerację tkanek.Wskazane są też wizyty u rehabilitantów, którzy pomogą wrócić do pełnej sprawności. Aby leczenie przyniosło pełne efekty, konieczna jest zmiana stylu życia, a zwłaszcza zwiększenie ilości ruchu.

Zapobieganie żylakom i owrzodzeniom

Ponieważ Owrzodzenie podudzia to bolesna i nieprzyjemna przypadłość, warto jej zapobiegać. Oprócz wspomnianej zmiany trybu życia, należy unikać długotrwałego siedzenia i stania. Często trzeba wypoczywać z nogami uniesionymi do góry.Niezbędna jest codzienna dawka ruchu. Wskazane są regularne spacery, truchtanie, pływanie i jazda na rowerze. Taka aktywność wspomoże krążenie krwi w żyłach.Kolejnym zaleceniem jest właściwa dieta i wprowadzenie produktów, które wzmacniają naczynia krwionośne np. kaszy gryczanej czy roślin strączkowych. Zdecydowanie należy za to ograniczyć spożycie alkoholu i palenie tytoniu.Są też farmakologiczne metody wzmacniania naczyń krwionośnych, ale o ich zastosowaniu musi zadecydować lekarz.