Nić chirurgiczna – przeżytek czy niezbędny produkt medyczny?

W dzisiejszych czasach medycyna jest bardzo rozwinięta, a lekarze w swojej pracy wykorzystują wiele innowacyjnych technik leczenia. Jednak w wielu przypadkach warto postawić na sprawdzone sposoby. Praca żadnego chirurga nie może obejść się bez korzystania z nici chirurgicznych.

Nić chirurgiczna – do czego służy?

Jest to jeden z podstawowych materiałów chirurgicznych, który jest niezbędny podczas zaopatrywania ran. Można ich używać w przypadku urazów w wewnątrz organizmu, jak również w wyniku zerwania ciągłości skóry. Założenie szwu sprawia, że rozerwane tkanki zbliżają się do siebie, co w efekcie przyspiesza gojenie się ran. Efektem estetycznego użycia nici chirurgicznych są mniejsze i mniej widoczne blizny.

Nici chirurgiczne – podział ze względu na wchłanialność

Podstawowa klasyfikacja wyróżnia kilka rodzajów nici. Jednym z kryteriów podziału jest wchłanialność. Możemy wyróżnić nici wchłanialne i niewchłanialne. Nici chirurgiczne niewchłanialne to takie, które nie ulegają absorpcji w organizmie. Oznacza to, że po zakończonym procesie gojenia muszą zostać usunięte z tkanki. Jest to dobra opcja przy długo gojących się ranach, kiedy bardzo ważny jest odpowiedni czas stosowania danego szwu. Używane są one również w przypadku, kiedy zachodzi potrzeba permanentnego zaimplantowania ich w organizmie np. przy łączeniu tętnic. Nici chirurgiczne wchłanialne natomiast są najczęściej stosowane podczas zabiegów w obrębie tkanek wewnątrz organizmu. Podczas gojenia się rany, ulegają one absorpcji i nie zachodzi konieczność kolejnego zabiegu w celu usunięcia szwów. Bardzo ważny jest jednak wybór odpowiednich nici ze względu na czas wchłaniania. Lekarz musi podjąć decyzję jakich użyć na podstawie wielkości rany i czasu potrzebnego na regenerację.

Nić chirurgiczna sklep – jaką wybrać?

Wybór odpowiednich szwów będzie uzależniony od zabiegu, do jakiego będą przeznaczone. Oprócz wchłanialności ważnym parametrem jest również ich grubość. Zadaniem chirurga jest wybranie optymalnego rozmiaru nici w zależności od operowanego obszaru. Muszą być one wystarczająco mocne, ale również nie mogą powodować odczynów tkanek. Kolejny ważny aspekt to estetyka. W przypadku zabiegów przeprowadzanych na twarzy czy dłoniach warto pamiętać o tym, aby pozostała blizna była jak najmniej widoczna i najmniejsza.