Nasturcja jest najczęściej kojarzona jako kwiat ozdobny, ale również wykazuje ona szeroką gamę właściwości prozdrowotnych. Kiedy i w jaki sposób ją stosować?
Czym jest nasturcja?
Nasturcja (Tropaeolum L.) jest jednoroczną rośliną pochodzącą z Ameryki Południowej i Środkowej, która w Europie zawitała w XVI wieku – sprowadzili ją Hiszpanie.
Najpopularniejszym gatunkiem jest nasturcja większa (Tropaeolum majus L.), która ma wysokość nawet do 4 m, płożące lub pnące pędy, duże, tarczowate liście, a także kielichowate kwiaty, które przybierają kolory od żółtego, przez pomarańczowy, aż do czerwonego.
Nasturcja nie tylko używana jest jako roślina ozdobna ze względu na swój efektowny wygląd, ale także jako roślina lecznicza, ponieważ zawiera ona bogactwo cennych substancji aktywnych – w medycynie naturalnej używane są głównie kwiaty nasturcji, przy czym korzystne właściwości mają też jej liście i nasiona.
Nasturcja właściwości prozdrowotne
Wykazywane przez roślinę taką jak nasturcja właściwości lecznicze znane są już od wielu wieków. Jakie ma ona zastosowanie lecznicze?
Nasturcja polecana jest przede wszystkim jako sposób na naturalną poprawę odporności, ponieważ wykazuje ona naturalne właściwości antybiotyczne, między innymi przeciwko bakteriom Streptococcus i Staphylococcus, a także przeciwgrzybiczne. Antyseptyczne właściwości nasturcji powodują, że jest ona polecana jako naturalne remedium na infekcje bakteryjne, między innymi układu moczowego i nerek, a ponadto wspomaga ona układ oddechowy przy przeziębieniach, grypie, zapaleniu płuc, anginie i zapaleniach oskrzeli.
Zawarte w nasturcji substancje aktywne są również korzystne dla skóry, między innymi wspomagają gojenie się ran, łagodzą zapalenia skórne, w tym łojotokowe zapalenie skóry, grzybicę skórną, łuszczycę.
Jak stosować nasturcję?
Nasturcja jest sprzedawana w wielu formach i w związku z tym można używać ją także na kilka sposobów. Jak najlepiej stosować nasturcję?
W sprzedaży w zielarniach i aptekach znaleźć można suplementy diety z nasturcją, między innymi nalewki z nasturcji, bezalkoholowe wyciągi z tej rośliny, a także kapsułki z nasturcją zawierające standaryzowany ekstrakt z tej rośliny.
Stosować można również części rośliny, w tym jej kwiaty oraz liście, zarówno świeżo zerwane, jak i suszone. Przykładowo z zalanych wrzątkiem liści można przygotować herbatę ziołową, płukankę do włosów oraz tonik do przemywania skóry, a świeże liście i kwiaty nasturcji mogą być wyśmienitym dodatkiem do dań, na przykład sałatek.