Prawidłowy przepływ krwi w żyłach jest bardzo ważny. Jeśli występują jakieś zaburzenia w przepływie krwi, to mogą pojawić się tany zapalne, które mogą przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu, a w niektórych przypadkach prowadzić do śmierci.
Jakie są objawy zakrzepicy żył?
Zakrzepica żył dotyczy wielu osób, ale nie zawsze w porę potrafimy rozpoznać objawy. Nawet jeśli zauważamy u siebie zapalenie żył objawy, to niestety często je bagatelizujemy i zbyt późno udajemy się do lekarza.
Jeżeli w naszym organizmie krew w żyłach nie przepływa prawidłowo, to możemy odczuwać ból o charakterze uciskowym. Charakterystycznym objawem jest również obrzęk lub zasinienie bądź zaczerwienie skóry w danym miejscu. Czasami może pojawić się stan podgorączkowy oraz bolesne stwardnienie wyczuwalnej żyły. W niektórych przypadkach zakrzepica żył głębokich może być bezobjawowa i dlatego co pewien czas warto zrobić odpowiednie badania, żeby mieć pewność, że w naszym organizmie nie ma żadnych zaburzeń związanych z przepływem krwi.
Kto jest najbardziej narażony?
Problemy z nieprawidłowym przepływem krwi w organizmie najczęściej dotyczą osób po czterdziestym roku życia. Im jesteśmy starsi, tym większe jest prawdopodobieństwo, że będziemy mieć problem z zakrzepicą żył. Dzieje się tak, ponieważ z wiekiem ściany naszych żył są mniej elastyczne i grubieją.
Na zakrzepicę żył mogą cierpieć choroby, które są obciążone genetycznie. W wielu przypadkach kobiety stosujące tabletki antykoncepcyjne mogą mieć problem z żyłami i każda z kobiet powinna mieć tego świadomość. Nieodpowiedni przepływ krwi w żyłach może być również wywołany przez przewlekłą białaczkę, udar, zawał, astmę czy chorobę reumatoidalną.
Zakrzepica a uzależnienia
Według badań na zakrzepicę szczególnie narażone są osoby nadużywające alkoholu oraz nałogowi palacze. Częste picie kawy również może prowadzić do zakrzepicy żył. Tak samo jak otyłość. Dlatego jeśli nie chcemy mieć problemów z żyłami, to powinniśmy wyeliminować z naszego życia złe nawyki. Nie zawsze jest to łatwe, ale z całą pewnością z pomocą innych uda nam się wyjść z każdego nałogu. Często już w momencie diagnozy lekarskiej uświadamiamy sobie, że trzeba coś zmienić w swoim życiu.