Jak przygotować się do ultrasonografii dopplerowskich?

Ultrasonograf dopplerowski to bardzo często wykorzystywane urządzenie, które jest niezbędne do prawidłowego diagnozowania wielu schorzeń. Bez wątpienia może się przydać, więc specjaliści chętnie z niego korzystają. Jednak pacjent przed pierwszym badaniem może odczuwać pewien stres. Jak przygotować się do niego? Co warto wiedzieć?

Warto się skonsultować

Ultrasonografia dopplerowska jest najczęściej wykorzystywana do badania stanu naczyń krwionośnych. Jeśli sprawdzony ma być ich stan w kończynach górnych i dolnych, to do badania nie trzeba się przygotowywać. Są one dobrze widoczne i ultrasonografia doppler da wiarygodny wynik bez konieczności wykonywania dodatkowych pomiarów.Jeśli jednak badaniu mają być poddane naczynia w trudniej dostępnych miejscach np. znajdujące się w brzuchu, to warto zapytać lekarza o zalecony sposób przygotowania do usg. Najczęściej konieczne jest zachowanie lekkiej diety na kilka dni przed badaniem oraz wstrzymanie się od jedzenia i picia w dniu wizyty. Dzięki temu jelita oraz żołądek są opróżnione i nie blokują dostępu do znajdujących się przy nich lub pod nimi naczyń krwionośnych.

Trzeba zachować spokój

Jeśli czeka Cię ultrasonografia dopplerowska, to przede wszystkim powinieneś uzbroić się w cierpliwość. Badanie zwykle trwa kilka minut, ale może ono także się przedłużyć, jeśli poszczególne naczynia nie są dobrze widoczne. Co ważne, nie świadczy to wcale o tym, że jest powód do niepokoju. Pacjent nie powinien więc martwić się tym, że jest związek między czasem badania a stanem zdrowia.Warto też podkreślić, że ultrasonografia dopplerowska jest bezbolesna i bezinwazyjna. Z całą pewnością nie trzeba się jej bać. Nie należy też obawiać się wykorzystywanego podczas niej promieniowania, które nie jest szkodliwe dla zdrowia, a samo badanie można przeprowadzać wiele razy w krótkim czasie bez żadnych obaw o konsekwencje zdrowotne. Tym samym jest jednym z najciekawszych i równocześnie najbardziej wiarygodnych badań wykorzystywanych we współczesnej medycynie.