Życie kobiet nie było nigdy usłane różami. Od wieków starają się one o to, by być traktowane na równi z mężczyznami. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że różnią się one pod względem fizycznym od panów. Jedną z oczywistych różnic jest cykliczne pojawianie się menstruacji. Często zdarza się jednak, że niektóre kobiety odczuwają w trakcie miesiączki ogromny ból
Miesiączka czy choroba?
Każda kobieta będąca w wieku rozrodczym musi raz w miesiącu stawić czoła miesiączce. Jednym z jej objawów jest ból podczas miesiączki. Czasem zdarza się, że niektóre kobiety odczuwają mocniejszy niż zazwyczaj ból. Jego powodem może być choroba zwana endometriozą, która polega na wszczepieniu się komórek błony śluzowej w niewłaściwe miejsca w organizmie kobiety. Jeśli jedynym objawem tej choroby jest ból miesiączkowy, wiele kobiet ma problem z wyłapaniem endometriozy. Dodatkowo jednak zdarza się, że kolejnym objawem jest coraz większa obfitość miesiączki. Niestety dla wielu kobiet nie jest to sygnał alarmowy. Często upływa sporo czasu zanim dowiedzą się, że to endometrioza co to właściwie jest i jak to leczyć. Bywa, że kobieta najpierw jest odsyłana do różnych specjalistów, a choroba może być zdiagnozowana dopiero kilka lat później.
Jak leczyć endometriozę?
Gdy pacjentka dowie się, że dolega jej endometrioza objawy tej choroby stają się dla niej coraz jaśniejsze. Niejednokrotnie żałuje, że nie udała się ze swoim problemem do lekarza wcześniej. Jednak, gdy już uda się zdiagnozować chorobę, pozostaje leczyć ją najlepiej jak tylko to możliwe. W przypadku walki z endometriozą stosuje się dwa rodzaje leczenia. Leczenie farmakologiczne oraz operacyjne. Niejednokrotnie stosowane są łącznie. Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu pacjencie leków zarówno przeciwbólowych jak i hormonalnych. Te drugie nie tylko pomagają z walce z bólem. Mogą również wpływać na zahamowanie dalszego rozwoju choroby oraz mieć pozytywny wpływ na wzrost płodności u kobiety. Natomiast leczenie operacyjne wymaga większej i bardzo precyzyjnej ingerencji w kobiece ciało. Dlatego ważne, żeby zabieg był przeprowadzany pod okiem doświadczonego lekarza.
Powikłania po leczeniu
Leczenie endometriozy tak samo jak innych chorób, niesie ze sobą ryzyko powikłań. O ile w przypadku operacji, możliwość wystąpienia powikłań jest oczywista o tyle w przypadku stosowania leków nie zawsze jest to tak jasne. Jednym z możliwych skutków stosowania terapii farmakologicznej może być choćby ból piersi. Często również pojawiać może się ból głowy, trądzik czy wzrost wagi. Niestety czasem zdarza się, że kobiety zniechęcone powikłaniami przerywają terapię przed jej zakończeniem. To może przynieść negatywne skutki prowadzące do ponownego wystąpienia endometriozy.
Kobiety są postrzegane jako bardzo silne. Jednak czasem zdarza się, ze ból towarzyszący im z powodu endometriozy wpływa negatywnie na całe ich życie. Dlatego mądrą decyzją jest konsultacja ze specjalistą. Szybsze zdiagnozowanie tej choroby z pewnością znacznie przyspieszy proces leczenia i powrotu do zdrowia.