Okres ciąży to niezwykły czas nie tylko dla kobiety, która spodziewa się dziecka, ale także dla rozwijającego się w jej organizmie potomka.
Dlatego właśnie wtedy ze szczególną troską i dbałością należy podejść do spraw zdrowia zarówno mamy jak i dziecka.
Opieka lekarska
Każda kobieta w ciąży jest zobligowana do korzystania z opieki medycznej poradni ginekologicznej, która w odpowiedni sposób zajmuje się badaniem i kontrolowaniem dobrostanu zarówno jej jak i dziecka.
Do podstawowych obowiązków należą między innymi wizyty kontrolne, które obejmują wywiad ginekologiczno-położniczy oraz diagnostykę lekarską, po wykonaniu której zakładana jest karta ciąży.To w oparciu o nią robi się rozpoznanie na temat prawidłowego przebiegu poszczególnych etapów ciąży.
Badania w okresie ciąży
Oprócz rutynowych badań krwi i moczu oraz USG lekarz może zlecić dodatkowy monitoring stanu i czynności organizmu matki i dziecka, które jego zdaniem w swoim przebiegu budzą jakieś wątpliwości.
Jest wiele różnych sposobów dla bardzo wczesnego sprawdzenia stanu prawidłowości przebiegu ciąży na każdym jej etapie tak, aby jak najwcześniej zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości dla podjęcia koniecznego leczenia jeszcze w trakcie pobytu dziecka w łonie matki lub przygotowania się do niego bezpośrednio po porodzie.
Echo serca płodu (echokardiografia)
Jednym z często zlecanych badań jest bezinwazyjna i łatwa do przeprowadzenia echokardiografia, która pokazuje nie tylko stan i pracę serca płodu, ale również funkcjonowanie naczyń jego układu krwionośnego.
Jest ono szczególnie zalecane u kobiet powyżej 35. roku życia oraz w profilaktyce występujących w rodzinie chorób genetycznych i serca, w ciąży mnogiej, ciąży z in vitro a także w nawykowych poronieniach.
Innym jeszcze wskazaniem są przebyte w pierwszym trymestrze ciąży infekcje, stosowanie przez ciężarną leków lub zażywanie przez nią substancji szkodliwych takich jak alkohol czy narkotyki.
Wszystkie badania włącznie z echokardiografią służą prawidłowemu monitorowaniu przebiegu ciąży tak, aby dzięki wczesnemu wykrywaniu ewentualnych problemów można było zarówno matce jak i jej dziecku wdrożyć odpowiednią diagnostykę lub leczenie.