Bogate właściwości prozdrowotne dziurawca

Nazywany również zielem Świętego Jana, dziurawiec pospolity znajduje szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie. Można go wykorzystywać w różnych formach, wykonując z niego domowe przetwory lub susząc własnoręcznie zebrane kwiatostany.

Dziurawiec kiedy zbierać i jak przechowywać?

Tę niepozorną roślinę można znaleźć w dużych ilościach na wielu polanach, łąkach czy w pobliżu rzek. Charakterystyczne żółte kwiaty to znak dla chętnych na Dziurawiec kiedy zbierać. To właśnie kwiatostany dziurawca są bogate w liczne substancje o działaniu prozdrowotnym. Roślina kwitnie dość obficie aż do końca września.

Zebrane ziele można wiązać w pęki i wieszać do suszenia w przewiewnym miejscu. Ważne by temperatura w pomieszczeniu nie przekraczała 40 stopni. Suche kwiaty najlepiej przechowywać w papierowych torbach lub puszkach na herbatę i sporządzać z nich napary. Wygodnym sposobem jest również nalewka, którą wykonuje się ze świeżo zebranych młodych pędów i kwiatów.

Dziurawiec zastosowanie w ziołolecznictwie

Powszechnie znany jest zbawienny wpływ, jaki dziurawiec pospolity ma na nasz układ trawienny. Nie tylko łagodzi stany zapalne jelit i żołądka, ale również zwiększa wydzielanie kwasów żołądkowych, co usprawnia trawienie. Przyspiesza tym samym pracę wątroby, łagodzi mdłości, biegunki czy wzdęcia. Preparaty z dziurawcem można stosować zarówno przed jak i po posiłku.

Wśród mniej znanych właściwości dziurawca można odkryć jego korzystny wpływ na stany napięcia emocjonalnego, zmęczenie i obniżony nastrój. Zawarta w zielu hipercyna spowalnia proces rozpadu serotoniny, zwiększając w ten sposób jej stężenie. Należy jednak zachować pewną ostrożność, jeśli przyjmujemy leki antydepresyjne. Dziurawiec może nasilać ich działanie i wywołać dokuczliwe reakcje organizmu.

Inne właściwości

Dziurawiec zastosowanie znajduje również w użytku zewnętrznym. Okłady z naparu można stosować wspomagająco na otarcia naskórka, owrzodzenia, odmrożenia czy trudno gojące się rany. Wyciągi olejowe dostępne w aptece można używać jako maść.

Stosując kurację dziurawcem warto chronić skórę przed słońcem, szczególnie w okresie letnim, albowiem ma on działanie fotouczulające i zwiększa podatność na poparzenia słoneczne.