Z sauny człowiek korzysta już od wielu lat, aby zwalczać różne dolegliwości i zapobiegać ich pojawianiu się. Były one i nadal są bardzo popularne w wielu krajach, na przykład we Włoszech, Finlandii, Estonii czy w Rosji. Saunę można założyć też w swoim domu. Dlaczego warto?
Co to jest sauna fińska?
Sauna fińska, która określana jest też jako sauna sucha, wyróżnia się wysoką temperaturą powietrza powyżej 60 stopni Celsjusza i jednocześnie jego obniżoną wilgotnością w stosunku do sauny mokrej.
Konstrukcja takiej sauny bazuje na wykorzystaniu drewna naturalnego, którym wykłada się jej ściany oraz podłogę. Za wysoką temperaturę odpowiedzialny jest piec elektryczny lub na drewno, który wyposażony jest w specjalne kamienie.
Takie sauny można spotkać w wielu salonach Spa & Wellness, na basenach, ale dzisiaj niczym dziwnym nie jest też sauna fińska do domu, na której montaż decyduje się coraz więcej osób.
Prozdrowotne zalety sauny fińskiej
Własna sauna niesie ze sobą szereg korzyści, dzięki którym można poprawić swój stan zdrowia i działać profilaktycznie.
Podczas przebywania w saunie suchej dochodzi do podwyższenia temperatury wewnętrznej organizmu, co przekłada się na większe wydzielanie potu oraz szybszy przepływ krwi. Takie krótkotrwałe warunki są korzystne dla całego organizmu.
Główne wskazania do sauny fińskiej:
– obniżona odporność – sauna hartuje organizm,
– bóle mięśniowe i stawowe, w tym nadmierne napięcie mięśniowe, RZS – reumatoidalne zapalenie stawów,
– choroby kardiologiczne – niedrożność tętnic, nadciśnienie, stany pozawałowe,
– choroby układu oddechowego – astma, zapalenie oskrzeli, przeziębienia, grypa, POChP – przewlekła obturacyjna choroba płuc,
– poprawa wydolności organizmu i jego lepsza regeneracja – także dla sportowców,
– odchudzanie się – spala kalorie, aktywuje metabolizm,
– detoks – sprzyja szybszemu wydalaniu produktów przemiany materii.
Ile kosztuje własna sauna fińska?
Najprostszym wyborem jest zakupienie sauny gotowej. Mała sauna fińska do domu kosztuje około 7 tysięcy złotych. Większe modele to już cena kilkunastu tysięcy złotych.
Do montażu sauny fińskiej do domu wystarczy niewielka przestrzeń, na przykład w łazience. Urządzenie potrzebuje dostępu do instalacji elektrycznej, a także dobrej wentylacji.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw.