Czym zajmuje się dermatolog?

Dermatologia to dziedzina medycy, która zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem zmian i chorób pojawiających się w obrębie skóry, włosów i paznokci.

Czym zajmują się poradnie dermatologiczne?

Jak wspomniano powyżej, w poradniach dermatologicznych leczone są dolegliwości związane ze zmianami pojawiającymi się nie tylko w obrębie skóry, ale również zaburzeniami w odniesieniu do włosów i paznokci. Wskazaniem do konsultacji specjalistycznej są zatem dolegliwości i zmiany skórne, przebarwienia czy znamiona. Co ważne, wizyta w tego typu placówce realizowana w ramach refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia wymaga skierowania wystawionego przez lekarza pierwszego kontaktu lub innego specjalistę. W przypadku wizyty odpłatnej skierowanie nie jest konieczne.

Jakie schorzenia leczone są w poradni dermatologicznej?

Lekarze dermatolodzy udzielają porad w zakresie związanych ze zmianami skórnymi, które są obserwowane w przebiegu wielu chorób, w tym na przykład w trądziku młodzieńczym, różowatym czy pospolitym oraz w chorobach zakaźnych takich jak na przykład grzybica, świerzb czy wykwity związane z infekcją wirusem brodawczaka ludzkiego. W poradniach dermatologicznych leczona jest również łuszczyca, atopowe zapalenie skóry czy oparzenia i odmrożenia.Nie można również zapominać o tym, że w tego typu placówkach można otrzymać fachową pomoc w przypadku łupieżu czy nadmiernego wypadania włosów prowadzącego do łysienia. Gabinety dermatologiczne oferują również konsultacje dermatologów w związku z pogorszeniem stanu włosów oraz paznokci.

W czym specjalizują się dermatolodzy?

Dermatolog może specjalizować się w jednej tematyce. Może to być na przykład dermatologia estetyczna, która skupia się przede wszystkim na poprawie wyglądu skóry. Ponadto, dermatolog może zajmować się zmianami i dolegliwościami dotykającymi najmłodszych pacjentów czy określonych grup społecznych w danej populacji. W tym przypadku jego działania dotyczą tak zwanej dermatoepidemiologii. Co ciekawe, wielu dermatologów współpracuje nie tylko z innymi specjalistami, w tym na przykład z internistą, onkologiem lub chirurgiem, ale również z firmami kosmetycznymi czy podmiotami medycyny estetycznej. Ich fachowa wiedza jest bowiem nieoceniona między innymi w przypadku tworzenia dermokosmetyków. Tego typu preparaty mogą być stosowane podczas codziennej pielęgnacji, a jednocześnie cechują się unikalnymi właściwościami leczniczymi.

Uwaga:

słowo kluczowe użyte zostało 2x, wysoka liczba wynika z wliczania odmian

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.