Przewlekła niewydolność żylna

Przewlekła niewydolność żylna spowodowana jest nadciśnieniem żylnym, które wpływa na budowę żył poprzez uszkodzenie ich ścian. Niewydolność żylna objawia się również przebarwieniami, obrzękami oraz poszerzonymi naczyniami.

Przyczyny przewlekłej niewydolności żylnej

Główną przyczyną choroby jest długotrwałe siedzenie ze zgiętymi kolanami lub stanie. Innymi powodami prowadzącymi do niewydolności żylnej są uszkodzenie zastawek żylnych spowodowane stanem zapalnym oraz wsteczny odpływ krwi żylnej zwany refluksem.

Objawy niewydolności żylnej

Żylaki kończyn dolnych objawiają się ciężkością nóg oraz poszerzeniem żył powierzchownych. W następstwie tego pojawia się gorączka oraz skurcze i bóle kończyn dolnych. Kolejnymi objawami są opuchlizna wokół kostek i na łydkach, a także widoczne przebarwienia skóry. W zależności od zaawansowania niewydolności żylnej objawy mogą być różne i mogą ulegać zmianom pod wpływem czasu i rozwoju choroby.

Przewlekła niewydolność żylna– badania

Podczas badania lekarz weźmie pod uwagę wygląd i kolor kończyn, a także jej obwód i temperaturę. Kolejnym krokiem będzie sprawdzenie tętna kończyn dolnych. Po wstępnym badaniu wykonane zostanie USG nóg, które określi niewydolność żylną. Badanie, które może zlecić lekarz to, np. badanie krwi lub próby czynnościowe takie jak próba Trendelenburga.

Zapobieganie i leczenie niewydolności żylnej

Aby zapobiegać wystąpieniu przewlekłej niewydolności żylnej należy dbać o swoje stanowisko pracy. Siedzieć na krześle z pochylonym oparciem i trzymać nogi na podnóżku. Podczas pracy stojącej warto robić krótkie spacery. Poza pracą warto dużo odpoczywać z nogami powyżej poziomu serca. Dobrym sposobem na zapobieganie żylakom kończyn dolnych jest aktywność fizyczna taka jak jazda rowerem, pływanie lub taniec. Aktywności te pobudzą mięśnie nóg i poprawią krążenie krwi. Kolejnym sposobem jest zimny prysznic i unikanie słońca. Leczenie niewydolności żylnej ma polepszyć przepływ krwi od nóg do serca. Osiągnąć to można poprzez aktywność fizyczną i unikanie długotrwałego stania i siedzenia. W leczeniu pomogą również środki farmakologiczne lub kompresy uciskowe. Różnego rodzaju zabiegi i operacje usuwają niewydolne żyły lub zatykają je by zmusić krew do płynięcia żyłami drożnymi.