Wszyscy doskonale wiemy, że wykonywane badania diagnostyczne wymagają często odpowiedniego przygotowania. Każdy oczywiście zdaje sobie sprawę, że badanie morfologii krwi musi być przeprowadzone na czczo, a podanie znieczulenia ogólnego wymaga sprawdzenia m.in. stanu serca. Co jednak w przypadku bardzo popularnego badania, jakim jest ultrasonografia dopplerowska?
Na czym polega ultrasonograf Doppler?
Żeby zrozumieć, czy i jakie przygotowanie do tego badania jest wymagane, koniecznie trzeba najpierw dowiedzieć się, na czym ono polega, a także w jakim celu jest przeprowadzane.Samo badanie wydawać się może proste — polega tylko na przyłożeniu specjalnej głowicy do skóry i obserwowaniu wskazań na wyświetlaczu graficznym. Wiedzieć jednak trzeba, że zasada działania jest w tym wypadku niezwykle skomplikowana. Głowica wysyła bowiem niewidoczne i niesłyszalne fale ultradźwiękowe, które wnikają w ciało i tkanki, a następnie odbijają się od nich i wracają do głowicy. Na podstawie otrzymanych wyników na wyświetlaczu prezentowany jest obraz zachodzących w ciele procesów.
Kiedy wykorzystywane jest to badanie?
Ultrasonograf dopplerowski to maszyna, która pozwala przeprowadzić szereg badań związanych z diagnostyką układu krwionośnego. Dzięki wykorzystywanej technologii możliwe jest obserwowanie kierunku oraz przepływu krwi w naczyniach krwionośnych.Dlaczego technologia ta jest tak ważna? Jak się okazuje, przy pomocy tego badania można wykryć szereg niezwykle niebezpiecznych zmian chorobowych. Posłużyć może ona nie tylko do diagnostyki w zakresie zakrzepów i żylaków, lecz może też umożliwić oszacowanie umiejscowienia oraz typ guzów, a także ocenić stan serca.
Czy badanie ultrasonografem dopplerowskim wymaga jakiegoś przygotowania?
Na wstępie wspomnieć trzeba o tym, że badanie to wykorzystywane może być w niezwykle szeroki sposób. Głowica może zostać przyłożona do klatki piersiowej, nóg, a nawet głowy. Oznacza to, że w zależności od badanego miejsca może być konieczne inne przygotowanie pacjenta. Tak naprawdę jednak jedynie badanie jamy brzusznej powinno być wykonywane na czczo, podczas gdy inne obszary ciała tego nie wymagają.Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do wykonania tego badania? Z racji tego, że jest ono zupełnie nieinwazyjne, praktycznie każdy może się mu poddać. Jedyną wykluczającą sytuacją jest poważne uszkodzenie skóry w miejscu badania, przez co przykładanie głowicy mogłoby być dla pacjenta zbyt bolesne. W każdej innej sytuacji badanie może zostać wykonane bez ryzyka dyskomfortu.