Rodzaje nici chirurgicznych – co warto wiedzieć?

Nici chirurgiczne najczęściej dzieli się na wchłanialne i niewchłanialne. Udając się na zabieg wiele osób ma nadzieję, że możliwe będzie wykorzystanie tych pierwszych. Ulegające biodegradacji szwy chronią pacjentów przed koniecznością poddania się ich wyjmowaniu. Takie nici są jednak dobrym rozwiązaniem tylko w niektórych sytuacjach. Dostępne materiały do szycia ran można też podzielić ze względu na inne czynniki. Co należy wiedzieć na ten temat?

Kiedy szwy niewchłanialne są lepszym wyborem?

Choć nić chirurgiczna wchłanialna wydaje się doskonałym rozwiązaniem, należy pamiętać, że ze względu na wsiąkanie stopniowo ulega osłabieniu. Nie zapewnia więc tkankom pełnego podtrzymywania przez długi czas. Poszczególne rodzaje szwów z tej kategorii rozkładają się po kilkunastu dniach lub kilkunastu tygodniach. Ze względu na swoje właściwości doskonale sprawdzają się m.in. w chirurgii plastycznej i stomatologii.

Chirurgiczne nici niewchłanialne są jednak lepszą opcją wszędzie tam, gdzie znaczenie ma trwałe podtrzymanie tkanek przez długi czas. Stosowane są powszechnie w chirurgii sercowo-naczyniowej, urazowo-ortopedycznej i wielu innych dziedzinach. Dzięki nowoczesnym technologiom coraz więcej szwów tworzy się z materiałów, które nie wywołują reakcji obronnej organizmu. Nici wykorzystane do zszywania organów wewnętrznych w niektórych przypadkach nie muszą więc wymagać usuwania. Co jeszcze warto wiedzieć?

Czym różnią się poszczególne nici chirurgiczne?

Każdy Nić chirurgiczna sklep oferuje szereg produktów z różnych materiałów. Poszczególne tworzywa sprawdzają się w odmiennych sytuacjach. Przede wszystkim jednak szwy można podzielić na syntetyczne i naturalne. Te ostatnie produkowane są z tkanek zwierzęcych, jedwabiu, lnu oraz stali. Choć nie stosuje się ich tak często jak dawniej, wciąż bywają dobrym rozwiązaniem.

Szwy syntetyczne wykonuje się z różnych tworzyw i z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Dzięki temu bardzo często odpowiadają na specyficzne potrzeby pacjentów.

Warto też wiedzieć, że nici wielowłóknowe są zwykle trwalsze i łatwiejsze do zawiązania. Jednowłóknowe pozwalają za to dodatkowo obniżyć ryzyko namnażania się drobnoustrojów. Różnorodność nici pozwala profesjonalnie zadbać o pacjentów.